Kultúra

Budapest Főváros XI. Kerület Újbuda Önkormányzatának honlapja
  |  
A+   A-
  |     |  
november 28. csütörtök, Stefánia

Megnyílt a Faur Zsófi Ráday Galéria

A Ráday utcából Újbudára költözött a Faur Zsófi - Ráday Galéria, és ezzel az első fecskeként képviseli azt az öt neves képzőművészeti galériát, amelyekkel Újbuda Önkormányzata idén a Kulturális Városközpont projekt keretén belül bérleti szerződést írt alá az üres Bartók Béla úti önkormányzati helyiségekre. A nyitó rendezvény Bán Mariann keramikusművész kiállításának megnyitója volt, amely szőlővel, borral, lágykenyérrel és hangulatos zenével csalogatta az utcáról betérőket.

A Ráday Galéria új helyszíne kiválóan alkalmas arra, hogy Újbuda változatos programokat és magas színvonalú kortárs művészeket felvonultató színfoltja legyen. Ezt mutatja az is, hogy a soron következő kiállítás Révész László alkotásait, és az ehhez kapcsolódó kifestőkönyvet mutatja be, illetve novemberben a párizsi világkiállításon fotóművészeivel jelenik meg a galéria.

A kortárs művészet ilyen típusú felkarolása, illetve a kerület és a Ráday Galéria együttműködése egyben kezdete lehet az Önkormányzat azon törekvéseinek, hogy Újbudán sokoldalú kulturális központ jöhessen létre további intézmények bevonásával. Újbuda önkormányzata a Kulturális Városközpont projekt keretén belül öt neves képzőművészeti galériával - Simon and TemplART Kft., Vincze ART Bt., Godot Közhasznú NKft., Ráday Galéria és Kiadó Kft., Glázer Attila - írt alá bérleti szerződést üres Bartók Béla úti önkormányzati helyiségekre.

A kiírás, melyre 33 pályázat érkezett, konkrétan meghatározta, hogy milyen profilú tevékenység élvez majd elsőbbséget a döntésnél. A pályázatok elbírálását a neves közéleti személyekből és művészekből, építészekből álló Társadalmi Értéktestület (TÉT) végezte.

Az új galériatulajdonosok vállalták, hogy a pályázatban foglalt tevékenységet ez év végéig megkezdik, és megnyitják üzletüket. Az önkormányzat azt remélte, hogy az üresen álló üzlethelyiségeket olyanoknak adhatja bérbe, akik vállalják a kockázatot, és elsőként nyitnak galériát, múzeumot, antikváriumot illetve egyéb kulturális értéket képviselő intézményt a Bartók Béla úton. Az elgondolás helyességét igazolta, hogy a meghirdetett üzlethelyiségek iránt várakozáson felüli volt az érdeklődés.

A kedvezményes bérleti díj - a kedvezmény elérheti az adott területen alkalmazott díjtétel 95 %-át - ellentételezéseként a bérlőknek saját költségükre kell felújítaniuk a helyiségeket, melyek belsőépítészeti terveit iparművészekből álló zsűri véleményezi. Mivel a Bartók Béla úti épületek helyi védettség alatt állnak, a portáloknak a műemlékvédelmi szakemberek által jóváhagyott tervekhez kell igazodniuk.