A XI. századi előzményekkel rendelkező kánai bencés apátságot a XII. század közepén alapították. A Kánai Apátság romjait a XIX. század végén fedezték fel a régészek. A török időkben elpusztult épületegyüttes területéről az ásatások során kiterjedt tárgyi leletanyag került elő, romjai mára azonban méltatlanul feledésbe merültek, a benőtt növényzettől, és a telektulajdonosok illegálisan lerakott szemetétől alig láthatóak.
A közelmúltban a mellette elhelyezkedő Újbuda Tóváros lakópark építésekor a fővárosi peremkerület helytörténeti örökségének, rejtőzködő értékeinek megmentése céljából a Demján csoport érdekeltségébe tartozó építtető jóvoltából a középkori Kána falut is feltárták.
A nagy területű ásatások során gazdag tárgyi leletanyag került elő, különféle üvegtárgyakkal, edényekkel, kengyelekkel és kőfaragványokkal. "A Kánai apátsági templom a 11. században létesült körülötte temetővel és a déli részen kváderkövekből megépített pincével. A 13. századtól átalakításokon, hozzáépítéseken esett át, míg végül a 16. századra, a török hódítások idejére pusztult el véglegesen, és maradt elhagyatottan az épület. A romot 1889-ben fedezték fel, majd a 20. század elején több munka is foglalkozott a kolostorral."- avat be az apátság történetébe Terei György ásatásvezető régész.
Az Újbuda önkormányzata által is üdvözölt tereprendezés első lépéseként október 11-én, az apátság területén, a Panoráma fennsíkon önkéntesek bevonásával szemétszedő akciót rendezett a HuMuSz Hulladék Munkaszövetség a Mi és Te Egyesülettel.
"A Kánai Apátság területe különösen izgalma terep, hiszen itt nem egyszerűen környezetvédőként, hanem örökségvédőként is tevékenykedhettünk. Terei György ásatásvezető régész jóvoltából pedig megismerkedhettünk a hely izgalmas múltjával."- mondta el Perneczky László, a HuMuSz- Recycling program vezetője.
A környezetvédelmi szervezet rendszeresen szervez hasonló akciókat, olyan közcélú, közösségi munkák megszervezését és lebonyolítását vállalja vállalatok és más szervezetek részére, mint erdőtakarítás, szemétszedés, faültetés, parkosítás, játszótér-építés, vagy iskola-festés.
A Kánai Apátság rendbetétele részét képezi az Újbuda Tóváros lakópark területén megvalósítandó Európa park projektnek. A Mi és Te Egyesület szervezésében megvalósuló projekt célja egy mintapark létrehozása a helyszíni tó partjának beültetésével, a területen feltárt Árpád-kori emlékek kiállításával; valamint különféle környezetvédelmi és kulturális programok rendezésével.
Az Európa park projekt nem kizárólag a Tóváros területén valósul meg, hanem célja együttműködni a környék további látványosságaival, úgy, mint a Kamaraerdei Ifjúsági Parkkal, a Rádió Múzeummal, a Tétényi Kastéllyal, a Szoborparkkal és további szervezetekkel. A park alapító ünnepségére október 18-án kerül sor az Újbuda Tóvárosban, további részletek: www.europapark.hu.
Gigi - Újbuda TV (2008. 10. 14.)
Kapcsolódó linkek: