Kultúra

Budapest Főváros XI. Kerület Újbuda Önkormányzatának honlapja
  |  
A+   A-
  |     |  
január 10. péntek, Melánia

Holokauszt

Holokauszt megemlékezés a Duna-parton

Zsidó egyházak és szervezetek képviselői emlékeztek meg a budapesti gettó felszabadulásának 77. évfordulója alkalmából a Cipők a Duna-parton holokauszt-emlékműnél. A köztéri szobor az 1944-45-ben a Nyilaskeresztes Párt fegyveresei által ártatlanul a Dunába lőtt magyar áldozatoknak állít emléket.

Freller István „botlatóköve”

A zsidók meggyilkolásának, a holokauszt­­nak emléknapja Magyarországon április 16., amikor az akkori ország területén, Kárpátalján megkezdődött az emberek összegyűjtése, kifosztása, értékeik elrablása. Gettóba zárták, ahonnan rövidesen haláltáborokba szállították, majd megölték őket: elsősorban gyerekeket, nőket, öregeket – hiszen a zsidó férfiak akkor már nagy számban munkaszolgálaton, a „mozgó vesztőhelyen” voltak.

Emlékezés a holokausztra

Az auschwitzi haláltábort 1945. január 27-én szabadították fel a szovjet csapatok, már csak alig néhány ezer túlélőt találva. Auschwitzban legalább 1 500 000 embert öltek meg, és ez a legnagyobb magyar temető, mintegy 400 000 meggyilkolt magyar állampolgár távoli nyughelye.

MACSKAKŐ: Holokauszt áldozatai

Három sors, három Holokauszt-halál. Jorge Semprún regénycímével élve, „nagy utazásuk” az elmondhatatlan halálba, a felfoghatatlanba, melyek ránk is felelősséget rónak. Az életben maradottaknak és az utókornak ugyanis újra és újra emlékezniük kell, az akkori szenvedéseket mindannyiunk szenvedéseként látni. Honfitársaink előtt és mögött akkor egy haza kapuja záródott be, és nekünk kötelességünk e kapukat emlékük és a következő generációk előtt nyitva hagyni. Csak az tud otthon lenni életében, aki otthon van hazájában. Emlékezzünk együtt!

Elsötétítéssel indult a Purim

Purim címmel szervezett zsidó kulturális fesztivált a Karinthy Színház, a nyitóeseményre március 21-én került sor. Hét nap alatt összesen 21 színházi előadáson, táncprodukción, koncerten és gyermekfoglalkozáson vehet részt a közönség.

Oscar-díjat kapott a Saul fia

A Saul fia kapta a legjobb idegen nyelvű filmnek járó Oscar-díjat Los Angelesben helyi idő szerint vasárnap este. Nemes Jeles László rendező holokausztdrámája az első magyar alkotás, amely 1982 óta elnyerte az amerikai filmakadémia elismerését, harmincnégy évvel ezelőtt Szabó István Mephisto című műve diadalmaskodott.

Oscar-díjra jelölték a Saul fiát

Oscar-díjra jelölte Nemes Jeles László a "Saul fia" című filmjét a legjobb idegen nyelvű alkotások között az amerikai filmakadémia. A legrangosabb hollywoodi elismerés végső esélyeseit csütörtökön jelentették be Los Angelesben.

Magyar siker: Golden Globe-díjat nyert a Saul fia

A Saul fia című film kapta a legjobb idegen nyelvű filmnek járó Golden Globe-díjat. Nemes Jeles László rendező munkája az első magyar alkotás, amely elnyerte a Hollywoodban akkreditált külföldi újságírók szervezetének (HFPA) elismerését.

Elkezdődött a Holokauszt Emlékév a Szent Imre Gimnáziumban

Elkezdődött a Holokauszt Emlékév a Szent Imre Gimnáziumban
Emléknappal kezdődött a Szent Imre Gimnáziumban a Holokauszt Emlékév. Az esemény Ágoston Béla klarinétművész és Horváth Kata énekes magyar népdalokra fűzött Klezmer Improvizációjával indult. A megemlékezésen Rétvári Bence államtitkár és Hoffmann Tamás polgármester is részt vett.

A Holokauszt és a negyedik generáció

Január 27-e a Holokauszt Nemzetközi Emléknapja, hiszen 69 évvel ezelőtt, 1945-ben ezen a napon szabadították fel az auschwitz-birkenaui haláltábort. A 2014-es év Magyarországon a Holokauszt 70. évfordulója, ebből az alkalomból a XI. kerületi Bét Sálom Zsinagóga január 25-én Ritter Andrea előadásával emlékezett az áldozatokra.