Kultúra

Budapest Főváros XI. Kerület Újbuda Önkormányzatának honlapja
  |  
A+   A-
  |     |  
január 22. szerda, Vince, Artúr

irodalom

Krimivel indult a Téka

Juhász Anna kulturális nagykövet régi ötletet újított fel a Bartók Béla úti Mitzi Kávéházban. A Téka könyvklub eseményein könyvrajongók beszélgetnek írókról és művekről, az első téma Agatha Christie és a krimi volt július 12-én.

Kétszáz új krimi a Prae Kiadó pályázatán

A Bartók Béla úti székhelyű Prae Kiadó március elején hirdetett pályázatot magas színvonalú krimik írására. Az alapötletet a kiadó által néhány éve életre hívott Krimi Ma sorozat sikere adta, a cél a kínálat bővítése, az érdeklődés élénkítése volt.

Az irodalom hitvallás

Hitvallása, hogy az irodalom világnézet. Az ő nevéhez fűződik az Újbudán 2010 óta működő Irodalmi Szalon. Tavaly novemberben a kerület kulturális nagykövete lett. Juhász Annával beszélgettünk elhivatottságról, célokról és a jövőbeli feladatokról.

Könyvhét Újbudán

Supka Géza Bocskai úti emléktáblájának megkoszorúzásával kezdődött Újbudán a könyvek ünnepe: az író, újságíró, régész kezdeményezésére indult útjára az Ünnepi Könyvhét 90 évvel ezelőtt. A XI. kerületben másfél évtizede rendezik meg a központi eseménnyel egyidőben a mustrát, amely idén június 13-tól 16-ig várta az olvasókat az Allee melletti sétányon.

Márai, Latinovits és a Gondolkodó magyarok kutatója

Az izgalmas előadásairól ismert Szigethy Gábor szakterülete a 19. századi irodalom, egyetemi tanárként főleg a reformkor szerzőivel foglalkozott, rendezett színdarabokat, dolgozott televíziós, rádiós szerkesztőként, és jelentős színháztörténeti munkássága is. Feleségével, Gábor Júliával – Ruttkai Éva és Gábor Miklós lányával – közösen gondozza nagyszerű színészek szellemi örökségét, köztük Latinovits Zoltánét is. Az idén Kossuth-díjjal elismert 77 éves alkotó új könyveken dolgozik.

A szigorúan titkos Márai Sándor

Szigorúan titkos címmel tartott előadást Márai Sándor munkásságáról Szigethy Gábor irodalomtörténész. A Kossuth-díjas előadó a Karinthy Frigyes út 9-ben osztott meg az íróról olyan kevésbé ismert tényeket, amelyek összefüggtek Márai emigrációban töltött életével, és azzal az időszakkal, amikor művei tiltólistán voltak Magyarországon.

Versmaraton a Költők parkjában

Sokan gyűltek össze a Költők parkjában április 12-én, hogy együtt ünnepeljék a magyar költészetet. A Versmaratonon Hoffmann Tamás polgármester és Junghausz Rajmund önkormányzati képviselő koszorúzta meg az Őrmezőn élt költők emlékművét.

Rendhagyó irodalomóra


Az Újnyugat Irodalmi Kör szervezésében különleges irodalom órán vettek részt a Szent II. János Pál Iskolaközpont kilencedikesei a Molnár C. Pál Műterem-Múzeumban április 9-én. A Legendák Színháza rendezvénysorozat keretében Illyés Gyula, Karinthy Frigyes, Kosztolányi Dezső, József Attila, Márai Sándor műveiről volt szó.

Spiró és Shakespeare az Allee-ban

A japán haikutól a kortárs előadásig, Shakespeare ihlette szerelmi táncbemutatótól Bob Dylanig ível az Allee Tavaszi Irodalmi Divathetek programja, amely a költészet napját is magába foglalja.

Sikeres, fiatal írónők a Hadik Brunchon

2018-ban első alkalommal kapta nő a Margó-díjat; az elismerés minden évben a legjobb első prózakötetes szerzőnek jár. Ott Anna Mécs Annát, a díj nyertesét és két másik tehetséges jelöltet is beszélgetésre hívott február 9-ére a Szatyor bárban rendezett Hadik Brunch-ra.

Kié lesz az Astrid Lindgren Emlékdíj?

Csukás István és Zalán Tibor írót, költőt jelölte az Astrid Lindgren Emlékdíjra a Magyar Gyermekirodalmi Intézet, amelynek két nemzetközi jelöltje a díjra két illusztrátor: az Olaszországban élő Szulyovszky Sarolta és Kürti Andrea Erdélyből, Romániából.

Oldalak