A HADIK HÁZ ÁPRILISI PROGRAMJAI
Hadik Irodalmi Szalon, Terepszemle Kiállítás, Hadik Jazz, Kávéház és forradalom, Ötödik Negyed, Tudományos Újságírók Klubja
2014 áprilisa a tavaszi átmenet időszaka a Bartók Béla úton. A Gárdonyi teret újra élettel és kultúrával tölti meg a Hadik Terasz. A Hadik Galériában folytatódik a Petőfi Irodalmi Múzeum vendégkiállítása: a Kávéház és forradalom, valamint a Foglalt Páholyban az elmúlt hónapban megkezdett sorozatunk a Hadik Tudományi Kávéház újabb találkozója a valósul meg április 17-én a Tudományos Újságírók Klubjával együttműködésben. Folytatódik az immáron három éves hagyományra visszatekintő Hadik Irodalmi Szalon, ahol Juhász Ferenc költő lánya, Juhász Anna a rendezvény háziasszonyaként minden hó-nap harmadik szerdáján beszélget a magyar kulturális-, művészeti élet jeles és tevékeny képviselőivel. Az esteken egy-egy központi témát körüljárva maga a kultúra válik élővé emlékeken, műveken, terveken és célokon keresztül.
A Hadik Jazz estek a jó idő beköszöntével újból kiköltöznek a Hadik teraszára, amelyeknek keretei között ebben a hónapban: Dr. Jazz, zongoraművész Dobai István, gitárművésszel közösen adja elő jazz sztenderdjeit. A latinos hangulatról pedig Rózsa György, gitárművész gondoskodik két alkalommal ebben a hónapban. A Kortárs Kiadó és a Hadik Kávéház közös sorozata rövidebb kihagyás után ebben a hónapban két alkalommal igyekszik körüljárni, hogy a zene miként képes mélyen megérinteni az emberi lelket, hogyan emel el a föld felszínéről pillanatokra, órákra vagy akár egy egész életre is: Az ötödik negyed, április 3-án és 28-án.
A Szatyor Galériában a Terepszemle kiállítás várja továbbra is a diorámák kortárs művészetben való megjelenési lehetőségei iránt érdeklődőket.
HADIK KÁVÉHÁZ PROGRAMOK:
ÁPRILIS 3, 28. 19:00 - AZ ÖTÖDIK NEGYED
Beszélgetés és élő zene a Foglalt Páholyban. A Kortárs folyóirat és a Hadik Kávéház közös sorozata.
A zene képes mélyen megérinteni az emberi lelket, elemel a föld felszínéről pillanatokra, órákra vagy akár egy egész életre is. De hogyan működik ez a zenészeknél? Vajon másképpen látják a zenét, annak az emberi szellemre és lélekre gyakorolt hatását annak okán, hogy ők a színpadok túlsó oldalán állnak? Képesek-e a zenei szaktudást félretéve, ártatlanként hallgatni és érezni a muzsikát? Miként hat vissza a zene bűvölete annak meg-teremtőjére? A zenész zenét szerez, vagy netán a zene szerzi meg magának a zenészt? A Kor-társ folyóirat és a Hadik Kávéház közös sorozatában e témákról beszélget a magyar dzsessz és blues világ-hírű személyiségeivel Bornemissza Ádám, miközben a hangszerek is előkerülnek, hogy az élő zene testközelből érinthesse meg a közönséget.
Házigazda: Bornemissza Ádám
ÁPRILIS 17. 18:00 - HADIK TUDOMÁNYI KÁVÉHÁZ
A Hadik Kávéház és a Tudományos Újságírók Klubjának közös sorozata minden hónapban megvalósuló alkalmainak célja, hogy a tudományos újságírók, illetve tudományos ismeretterjesztést végző tudományos kutatók továbbá a tudomány iránt érdeklődők közötti szakmai és emberi kapcsolatok erősítse. A meghívott szakértő vendégek vezérletével sarkall gondolkodásra és tárja fel a kortárs tudományos gondolkodás irányait.
ÁPRILIS 23. 19:00 HADIK IRODALMI SZALON
Békebeli hangulat, budai esték, pezsgő kulturális élet, zene, irodalom, gondolat. A Kosztolányi, Karinthy, Füst Milán vagy Rejtő Jenő alkotta bohém társaság egykori törzshelyén a kulturális élet modern, egyben hagyományőrző műhelye az immáron három éve működő Hadik Irodalmi Szalon, Budapest egyik leginkább fókuszban lévő, leglátogatottabb, legnépszerűbb irodalmi-kulturális est-sorozata. Juhász Ferenc költő lánya, Juhász Anna a rendezvény háziasszonyaként minden hónap harmadik szerdáján beszélget a magyar kulturális, művészeti élet jeles és tevékeny képviselőivel. Az esteken egy-egy központi témát körüljárva maga a kultúra válik élővé emlékeken, műveken, terveken és célokon keresztül - a kávéházi fotelekben ülve közelről, intim környezetben látva és hallva, barátságokra és emberi kapcsolatokra rámutatva, kort-és múltat idézve megismerhetjük – vetítésekkel, szavalással, zenei kíséret mellett – az elmúlt és jelen irodalmi életet. Spiró György szavaival élve ugyanis: „A kultúra nem valami fennkölt dolog, nem a messzi magasban kevesek számára rezgő délibáb, hanem a mindennapi élet szerves része.”
A belépés 500 Ft és regisztrációhoz kötött.
Jelentkezni az anna_juhasz@hotmail.com címen lehet.
Kiállítás:
KÁVÉHÁZ ÉS FORRADALOM
A Petőfi Irodalmi Múzeum kamara-kiállítása a Hadik Kávéházban
A tárlaton március 15-e fontos szereplőivel találkozhat a kávéházba térő vendég. Elsősorban persze Pető-fivel és nemzedéktársaival akik „feltalálták” a kávéházi politizálást, akik akkor tettek fontos politikai fórummá egy vendéglői márványasztalt, amikor kortársaik többsége még csak az országgyűlésen vagy a megyegyűléseken tudták elképzelni a beleszólást a köz dolgaiba. De találkozhatunk itt, a kiállításon a márciusi forradalom névtelen képviselőjével, a pesti polgárral, akinek érdeklődése, kitartása és lelkesedése nélkül talán nem válik fordulattá és ünneppé ez a márciusi nap. Petőfiék sikerrel vonták be az utca emberét, ügyes „marketinggel”, népszerű lapokkal új módon tették nyilvánossá a kávéházak világát.
Megtekinthető: Május 4-ig.
Zene:
HADIK JAZZ ESTEK!
Április 22., 29. estéjén Dr. Jazz veszi birtokba a Hadik pianínóját, aki ebben a hónapban Dobai István gitárművésszel szórakoztatja a zenekedvelő Hadik közönséget.
Április 11-én és 18-án Rózsa György gitárművész játszik főleg saját szerzeményeket és modern felfogásban előadott híres jazz sztenderdeket.
SZATYOR BÁR ÉS GALÉRIA PROGRAMJAI:
Kiállítás:
TEREPSZEMLE
A Terepszemle kiállítás kiindulási alapja, a dioráma használatának elterjedése a kortárs képzőművészetben. Mai jelentésében modellezést-makettezést jelent, melyek keretén belül egy tájat, jelenetet, tevékenységet vagy történelmi eseményt mutatnak be, három dimenzióban. A dioráma alapját többnyire műanyagból készült, tájjá alakítható kellékek, életet megjelenítő kis sablon elemek adják. Felhasználási területük a szabadidős tevékenységen túl a múzeumi kiállításokon szemléltetés volt. Erre reflektál a Szatyor Galériába rendezett kiállítás, mely olyan kortárs fiatal művészek által készített munkákat mutat be, ahol a makettezéshez használt figurák, apróbb szabvány tárgyak és látványelemek állnak össze, bár egymáshoz fizikailag nem kapcsolódva, mégis formai és elemi hasonlóságot mutatva. A kiállító művészekre jellemező, hogy bár különböző technikákat alkalmaznak (installáció, object), de hasonló ispirációs forrásból: egy múltbeli történetből vagy gyerekkori élményekből táplálkoznak. A Terepszemle kiállítás célja, hogy felhívja a figyelmet a diorama tevékenység mibenlétére, mivel határterületen áll mind felhsználási területét, mind esztétitkai megítélés szempontjából.
Kiállító Művészek:
Boros Mátyás, Bánfi Brigitta, Dér Adrienn, Horváth Lóczi Judit, Nagy Benjámin, Pap Ramóna
Kurátor: Kaposi Dorka és Kenéz Réka
Kiállítás megtekinthető: 2014. február 12. - április. 6.