A Viadukt Alapítvány a Társadalmi Kommunikáció Fejlesztéséért szervezésében Újbuda Önkormányzatának támogatásával
Szülők - Fiatalok Akadémiája
Előadások és interaktív beszélgetés
2015. nov. 6., nov. 12., nov. 20., nov. 27.
Kelenvölgyi Közösségi Ház
1116 Budapest, Kardhegy utca 2.
„A gyermek bámulatos pontossággal mutat rá arra, amin dolgoznunk kell, a vele kapcsolatos nehézségek jelzések - és egyben lehetőségek is a továbblépésre. Felhívják a figyelmünket arra, hogy miben kell változnunk, fejlődnünk. Igen, ha engedjük, gyermekünk átírja a történetünket - és ebben a folyamatban mi válunk tanulóvá.” dr. Kádár Annamária
S z ü l ő k A k a d é m i á ja
November 6. péntek 18:00
Hogyan neveljünk nyugodtabb, boldogabb, magabiztosabb gyerekeket, a gyerekközpontú válás. A szülői felügyelet és kapcsolattartás
Előadó: dr.Varga Gizella
jogász, családi-párkapcsolati konfliktuskezelő mediátor
November 12. csütörtök 18:00
A gyerekkor és a kamaszkor lélektani problémái. A gyerekek egészségesebb életmódra nevelése
Előadó: dr. Farkas-Tóth Krisztina
védőnő-jogász, mediátor
F i a t a l k o r ú a k A k a d é m i á j a
November 20. péntek 18:00
Félelmeink és gátlásaink leküzdése, önértékelés, önelfogadás. Konfliktusaink kezelése a családban, iskolában, baráti kapcsolatokban.
Előadó: dr.Varga Gizella
jogász, családi-párkapcsolati konfliktuskezelő mediátor
November 27. 18:00
A szenvedélybetegségekről őszintén
Előadó: dr. Nagy Tímea
orvos-jogász
A gyermeki jogok, a gyermek vélemény-nyilvánítási joga. A bűnmegelőzés a gyermekvédelemben.
Előadó: dr. Farkas-Tóth Krisztina
védőnő-jogász mediátor
Az előadásokat szülőknek, kamaszoknak és a felnőttkor küszöbén álló fiatalkorúak részére szervezzük. A mai társadalom olyan kihívásokat eredményez, melynek igen nehéz megfelelni a megfelelő korcsoportoknak.
A családnak különleges szerepe van a társadalmi viszonyok újratermelésében, hiszen generációkon keresztül örökíti át értékeit, normáit, viselkedési szabályait.
Gondjaikat, érzéseiket - a feszültségek egyre csak halmozódnak. Napjainkban válságban van-e a család, vagy csak alkalmazkodik a megváltozott helyzethez, e tekintetben megoszlanak a vélemények. Egy biztos: a hagyományos családmodell átalakulóban van. Rohamosan csökken a házasságban élők és a családban vállalt gyerekek száma. A középkorúak és az idősek még tartják magukat a régi hagyományokhoz, de a fiatalok körében egyre kevesebb a tartós párkapcsolatban élők aránya, sokan inkább az élettársi viszonyt helyezik előtérbe..
Konfliktusokhoz vezethet a szülői modell hiánya vagy a hibás minták átvétele, az otthonról hozott szerepfelfogások, problémamegoldások és erkölcsi kérdések ellentmondása is.
A családtagoknál gyakran probléma, hogy nem megfelelően kommunikálnak egymással, nem fogalmazzák meg nyíltan gondolataikat, nem beszélik meg egymással
Egyre gyakoribb a házasságok és a párkapcsolatok széthullása. Ennek következtében az elvált szülők között igen fontos a további együttműködés, a kapcsolattartás és a szülői felügyeletben való megállapodás.
A gyermek érdekét kell mindenek fellett figyelembe venni. A Családsegítő és a Gyermekjóléti Szolgáltatás főbb feladata az, hogy a családok szociális és mentálhigiénés helyzetét figyelemmel kísérje, feltárja a krízisek okait és a megoldásba bevonódjon, támogatást nyújtson, valamint az is, hogy életvezetési tanácsadást nyújtsanak a rászorulóknak. Előadásainkkal segítjük a szülők és a gyerekek, kamaszok, fiatalkorúak
ismeretszerzését és lehetőséget biztosítunk a téma legjobb szakembereivel való közvetlen
beszélgetésre.
A család és az iskola együttműködésének újragondolása fontos feladat a mai magyar
nevelésügyben és iskolarendszerben.
Ma alapvető kérdésnek számít még mindig, hogy hol kezdődik az iskola oktatási- nevelési
feladata és hol a család kompetenciája. Többször akad olyan ambivalens helyzet, amikor a
szülőn kérik számon a gyermek olyan iskolai viselkedését, aminél az nem is volt jelen;
mi a szülő szerepe a családban, hogyan lehet boldog kiegyensúlyozott gyermekeket nevelni,
a kisgyerekkor és a kamaszkor lelki problémái, hogyan kezeljük a konfliktusokat, az agressziót stb.
Mi a mediáció (közvetítés ) szerepe a konfliktuskezelésben és a szülők válása esetén történő kapcsolattartás rendezésében?
Ezekre keressük a válaszokat és adunk segítséget szülőknek, oktatási intézményeknek és nem utolsó sorban a gyerekeknek, akiket leginkább érintenek ezek a témák.
Projektvezető: dr. Varga Gizella
Információ: 06 70 6541961, viaduktinfo@gmail.com , www.viadukt.info