Kultúra

Budapest Főváros XI. Kerület Újbuda Önkormányzatának honlapja
  |  
A+   A-
  |     |  
január 11. szombat, Ágota

'Gyors-gyors-lassú' - Forró kubai hangulat farsangi díszekkel a Fonóban

Események   |   2009, március 10 - 13:40
Nyomtatóbarát változatSend by email

A fergeteges hangulatot varázsolt a zeneházba. Aki akart még salsázni is megtanulhatott az igazi kubai karneváli jelmezbe bújt táncoslányoktól, vagy akár egy profi társastánc-tánctanártól.


Bizonyára sokan emlékeznek még gyermekkorukra, hogy milyen örömteli várakozás előzte meg a karneváli időszakot - amikor önmagunkat elfeledve egy kicsit más bőrébe bújhattunk. Ez a vágy évezredek óta él az emberek lelkében, ennek a vágynak a kiélésére pedig a legjobb lehetőség a farsang.

A Fonó Budai Zeneház ezt az ünnepet egy igazi forró hangulatú kubai karnevállal fűzerezte. Ezen az estén a latin stílust kedvelők valóban kiélhették a zene, a ritmus és az ének iránti vágyukat. Akinek kedve volt tanulhatott táncolni, vagy gyönyörködhetett a csillogó jelmezű kubai táncoslányokban, illetve együtt énekelhetett Elsa Valle-vel és a Rumba Caliente-vel - végül éjfél után a latin party-ban megmutathatta mit is tanult aznap este: hogyan kell rázni a kubai zenére.

A táncoktatásra meglepően sokan jelentekztek Váradi Otto diplomás táncoktató nagy örömére, aki már tizenöt éve a forró latin zene és a tánc szerelmese - az igazi kedvence az argentín tangó és a salsa. Szerinte a salsa nem más, mint maga a pajkos erotikus pezsgő életérzés. 'Ez a vidám örömteli hangulat, és a tánc elgozza számunkra a karibi tenger forró és izgalmas szellőjét.' - fogalmaz. Az táncoktató úgy véli minden egészséges és normális érzékszervekkel rendelkező ember képes megtanulni salsázni. A legfontosabb természetesen a ritmusérzék, és azt sem szabad elfelejteni, hogy a tánc nem a lábaknál, hanem a fejben dől el minden - tehát először is érteni kell a lépéseket és persze érezni a ritmust - 'ennyi az egész.'

Váradi Ottó szerint - aki egyébként foglalkozását tekintve forgalmi-gépjárművezető - nagyon egyszerű alaplépésre és az úgynevezett 'négy-negyedes ritumusra' épül a salsa. Az alaplépés pedig azt jelenti, hogy három lépés után egy szünetet kell hagyni, tehát 'gyors-gyors-lassú'. Az oktató szerint nekünk magyaroknak egyáltalán nem kell szégyenkeznünk a társastánc terén. 'Van egy Argentíntangó világbajnokunk is, ráadásul a salsában is eléggé otthon vannak a magyar táncosok. Csodálkoznak is az ide tévedő honos táncot művelő művészek hogy milyen magas szinten műveljük ezt a táncot. Úgyhogy én mindenkinek ajánlom.' - meséli a salsaoktató. A tánc olyan felszabadító és megnyugtató érzést kelt a lélekben, hogy a tanár legszívesebben gyógyszerként írná fel az embereknek: 'Hiszen átsegít a nehézségeken. Amikor a hétköznapi élet mindennapos problémáival vagyunk elfoglalva, akkor elvonja a figyelmünket a gondokról és máris minden jobb.'

Ezt Elsa Valle is pontosan így gondolja, aki már 10 éve él Magyarországon - a szíve ugyanis egy magyar úriemberé, Winand Gáboré, aki maga is zenész, csak ő a 'jazzben utazik' és szerelmével is fellép a koncerteken. Az énekesnő a Rumba Calientével tradicionális és improvizatív kortárs karibi zenét játszik. A nézőközönség az érzelemgazdag és vérpezsdítő előadás során cha-cha-cha, boleró, cumbia, danzón, rumba és salsa ritmusokra rázhatta a ráznivalót. Az énekesnő a Tropicana Clubban és más neves fesztiválokon lépett fel világhírű előadók társaságában.

Elsa elmesélte, hogy már nagyon pici korától kezdve énekel, szinte nem is volt más választása - hiszen zenész családba született, az éneklésről pedig azóta sem tudott 'leszokni': 'Amikor szól a latin zene nem találsz senkit a széken, mindenki táncol mosolyog és én olyan vagyok mint egy 'energia-injekció' Imádnak az emberek a kubai zenére táncolni, és engem is imádnak, én meg imádom a magyarokat, boldog vagyok, hogy itt vagyok.' Elsa számára a zene életmód, ő így tudja a legjobban kifejezni önmagát. Amikor például 8-10 évvel ezelőtt hazánkba érkezett, és egy szót sem tudott magyarul, akkor így az énekléssel tudot kapcsolatot teremteni az itteni emberekkel. Úgy véli a kubai zene egy motor, ami erőt ad. 'Sokan azt mondják a magyarok depressziósak. Én nem hiszem. Csak meg kell találni a kulcsot hozzájuk és ők is képesek felszabadulni.' - És Elsának igaza volt: a Fonóban ezen a Kubai Karneválon megtalálta azt a bizonyos kulcsot.