Pecz Samu 1854. március 1-jén született Budapesten. Alig volt 34 éves, amikor a Műegyetem Középítési Tanszék egyetemi tanárává nevezték ki, ahol épület szerkezettant tanított, s mely tanszéket haláláig vezette. Oktatói tevékenysége mellett a gyakorlati tervezéssel is foglalkozott. Az 1880-as évek elején Hauszmann Alajos irodájában dolgozott. A keze alól kikerült munkák praktikusságukkal emelkedtek ki kortársai közül.
Bravúrosnak számító tervezéssel oldotta meg a Műegyetem Budafoki úti könyvtárépületét, mely külső-belső megjelenésében szakrális épületre emlékeztet. A 16 méter széles, 400 személyes olvasóterem födémszerkezete az építés idején Európa legnagyobb fesztávú falazott téglaboltozata volt. Az épület világosan tükrözi a könyvtári funkciók tagozódását. Az egyes szárnyak a raktárt, a Nagyolvasót és a könyvtári munkahelyiségeket foglalják magukban, és a találkozásuknál kialakított előcsarnokból reprezentatív lépcsők vezetnek a központi épülettel összeköttetést biztosító "Sóhajok hídjá"-ra. A raktár megoldása szintén letisztult szerkezeti szemléletet tükröz, helytakarékos drótüveg födémet alkalmazott, gondolt a bővítési igényekre.
A II. világháború alatt a könyvtárépület és berendezése is megsérült. A helyreállítás nem minden részletében az eredeti alakban történt. A Nagyolvasó megsérült szekkóját nem lehetett helyreállítani, az uralkodó pár életnagyságú szobra nem került vissza az előcsarnokba. Az 1990-es évektől a háború utáni igénytelen helyreállítások és bútorok helyett a könyvtár igyekezett az eredeti állapotokat visszaállítani (pl. Nagyolvasó bejáratának helyreállításával, csillárok, olvasóasztalok és lámpák újragyártatásával.).
A könyvtári funkciók változása, bővülése is magával hozta az épület változásait. 1996-ban új kölcsönzői tér lett kialakítva
2001-ben az Országos Műszaki Információs Központ és Könyvtárral történt összevonás után a könyvtár területe is kibővült és az olvasók jobb kiszolgálása érdekében szabadpolcos olvasók lettek kialakítva a Központi épület helységeiben és az alagsori raktárhelységek helyén.
Májusban kiállítás megnyitásával és könyvtárépítészeti konferenciával emlékezünk meg a könyvtárépület tervezőjéről és elkészülésének 100. évfordulójáról, melyre minden érdeklődőt szeretettel várunk.
A kiállítás május 19-én nyitják meg, és július 24-ig, a Könyvtár nyitva tartási idejében látogatható.