A helyszín bemutatására és a tervek ismertetésére sajtótájékoztatót szerveztek, melyen Lőrincz L. László író, orientalista kijelentette, a hiánypótló kezdeményezés legfőbb küldetése az, hogy közelebb hozza a laikusokat a történelemkutatáshoz.
A KÖSZ-pont működtetője a Kulturális Örökségvédelmi Szakszolgálat (KÖSZ) 2007 áprilisa óta látja el feladatát, melyek között a nagyberuházásokat megelőző régészeti szakmunkák, a műemléki értékek kutatása és szakértői felmérése szerepel. Az új épület igénye azért vált egyre sürgetőbbé, mert a bővülő feladatkör, a feltárt területek nagysága, valamint a leletek mennyisége növekvő infrastrukturális problémákhoz vezetett.
- Szinte már elborítottak minket a csontok - mesélt az előzményekről Dr. Virágos Gábor a Kulturális Örökségvédelmi Szakszolgálat főigazgatója. - Megkerestük a Nemzeti Vagyonkezelő Zrt-t, aki a helyzet megoldására a Magyar Honvédség egykori katonai textilellátó és ruházati raktárbázisát ajánlotta fel. Amikor megláttuk, egyből beleszerettünk, hiszen a hatalmas, jól beosztott terek minden szempontból alkalmasak a feladatunk ellátására - emlékezett vissza a főigazgató.
A létesítmény méreténél és jellegénél fogva is Közép-Európa legnagyobb régészeti központjaként üzemel majd, amely elsősorban a műemlékek központi raktározását végzi. A tudományos munkát speciálisan felszerelt helyiségek: vizsgálati labor, restaurátor műhely, természettudományos laboratórium és feldolgozó terek segítik, a leletek tárolására pedig a műtárgyvédelem szempontjából egyedülálló rakterek állnak majd rendelkezésre, melyek hosszú távon oldják meg a tárolást. A központba való belépés azonban itt nemcsak a szakemberek privilégiuma.
- Magyarországon példa nélküli kezdeményezésként a teljes régészeti raktár nyitott lesz a nagyközönség felé, ahol a látogatók minden tárgyat a kezükbe vehetnek - közölte a sajtótájékoztatón Virágos Gábor. Az érdeklődők számára talán a régészeti kalandpark ígér a legtöbb izgalmat, ahol felnőttek és gyerekek interaktív módon élhetik át a régészeti munka szépségeit. Az eseményen beszédet mondó Molnár Gyula polgármester is azt jegyezte meg, itt végre mindenki egy kis időre Indiana Jonesnak érezheti magát. A közönség mellett az intézmény nyitott lesz a társintézmények felé is, a szakma képviselői egy minden tudományos igényt kielégítő adatbázist használhatnak, de a létesítményben oktatási célra kialakított helyiségek is rendelkezésre állnak majd.
A tervek nyilvános ismertetésére Lőrincz L. László, vagy írói álnevén Leslie L. Lawrence író, keletkutató is meghívást kapott, aki a kincsvadászatos sztorikat sem nélkülöző kalandregényeivel viharos gyorsasággal lopta be magát az olvasók szívébe. Az író elmondta, nagy csodálója a régészeknek, hiszen az egyetemen és a Mongóliában töltött évek alatt alkalma volt jól megismerni őket. - Számos könyvem főszereplője régész, és gyakran forog a cselekmény rejtélyes kincsek kutatása körül. - A személyes érdeklődésem mellett elmondható, hogy az emberekben mindig is volt egy alapkíváncsiság a múlt felé, hogy mi lehet a talpunk alatt, vagy milyen rejtélyek lapulnak egy elfeledett korban. Nagyon örülök ennek a helynek, mert közelebb hozhatja a szakmát a laikusokhoz - tette hozzá Lőrincz L. László. Az író azt is közölte, rendkívül keveset hallunk a mindennapokban arról, hogy milyen rengeteg leletet tárnak fel a régészek. Ezek megismerésén keresztül a fiatalok a múlt értékeit is jobban fogják tisztelni - mondta a keletkutató.