Az átlagember Lábán Rudolfról, a huszadik századi európai modern táncművészet legjelentősebb újító személyiségéről talán keveset tud. A fél Európát bejárt művész nevéhez fűződik például az "ideális" táncszínház modellje, a térharmónia-elmélet és a kinetográfia, vagyis a táncjelírás is. Számos intézményt, mozgásstúdiót alapított, ahol tanítványai ma is folytatják az általa elkezdett tevékenységet. Az átadóünnepség első pillanataiban Leszták Tibor, a MU Színház művészeti vezetőjének halálára emlékeztek, hiszen nevét és személyét senki nem kerülhette el, aki a szakmában megfordult.
A díj odaítélésére az alapítók olyan független esztéták, kritikusok és szakújságírók közösségét kérték fel, akik évek óta rendszeresen elemzik, értelmezik és népszerűsítik a kortárs tánc jelenségeit. A jelöltek nyolcfős listáját az ítészek több száz produkcióból választották ki, így a jelölés - ahogyan azt Lévay Balázs, a díjátadó műsorvezetője is megjegyezte - már önmagában is nagy elismerés.
A nomináltak között olyan ismert koreográfusok szerepeltek, mint Ladányi Andrea, Kovács Gerzson Péter, Szabó Réka, Bozsik Ivette, Vladislava Mala, Hód Adrienn és Frenák Pál. A legjobbak közé sorolt koreográfiák alkotói közül mindig ketten vihetik haza a két egyenrangú díjat. Az alapító fővárosi színházak felajánlásának köszönhetően az oklevél ráadásul pénzjutalommal is jár; a fél- és másfélmillió forintos összeget a művészek a következő előadásukhoz használhatják fel. Az egyik Lábán díjat idén Bozsik Ivette: Menyegző című koreográfiájának ítélték, melyben a Magyar Állami Operaház Balettegyüttese is közreműködött. A másik elismerést pedig Ladányi Andrea és Borlai Gergő közös produkciója, a BL söpörte be.