A hagyomány, a tradíció, a járt út követése volt az életszemlélet alapja. A hétköznapok sorát szabályos ritmusban oldották az ünnepek, a társas szórakozások. Az alapvető változásokat a 19. század hozta magával. A kapitalizálódás, az iparosodás, a városok népességének növekedése mind-mind új kihívásokat jelentett. A könyv a teljesség igénye nélkül próbál betekintést adni a mára szinte teljesen feledésbe merült egykori életformába, felidézi a népi mesterségeket és foglalatosságokat.
Mert vajon tudjuk-e mit csinál a rákász? Rákot fog. És mit fog a pákász? (Tudják, akit másutt rétes embernek hívtak, vagy nádlacinak.) Ha ennyi információ sem ér hajítófát sem, akkor gondolja végig: mi volt az a hajítófa vagy menjen a sóhivatalba, ahol
mit is csináltak? Selmeczi Kovács Attilának, a tudományos kutatónak, a történettudományok (néprajz) kandidátusának könyvében, arra is fény derül, hogy megbecsült ember volt-e a pecér és mit csináltak a himpellérek?
Szó esik még enyhelyekről, viseletről, technikákról, magvetőkről és aratóbandákról. Lovakkal nyomtatásról, csűrdöngölőről, sóvágókról, cellérekről és hamuzsírégetőkről, mészárosokról, akik a marhát, hentesekről, akik a disznót ölték. Volt ölőlegény, és volt székálló, ő állt a mészárszékben, és mérte ki a húst. Ilyen volt például Petőfi Sándor apja is.
A szöveg mellett nagyon fontos szerephez jutnak a képek Selmeczi Kovács Attila művében: különféle régi mesterségek képviselői és eszközeik láthatóak a különösen szép kivitelű kötetben. S ha végigjárta a múlt rejtélyes mesterségeit és megjött a kedv és ihlet, hogy Ön is hódoljon a kézműves hagyományoknak, akkor máris itt van a Cser Kiadó további két kötete: az Adventi koszorúk és a Gyöngycsillagok karácsonyra.
Ahogy a címek is sugallják, ebben a két könyvben már az ünnepé a főszerep. A felkészülés idejére egyedi ötleteket sajátíthatunk el és az ünnepek szokásairól is megtanulhatunk néhány dolgot. Például hogy, mikor hogyan kell adventi koszorút készíteni, vagy hogyan lehet a gyöngyökből egyedi, ötletes karácsonyfadíszt alkotni?! A közösen készített csillogó gyöngycsillagok szépen díszítik majd a fenyőfát vagy az ablakot, és biztosan előkerülnek majd minden évben.
Felidézik az alkotás örömét, a közös sikerélményt és a kellemes, közös időtöltést. A könyvben találunk egyszerű és bonyolult díszeket, így a család apraja és nagyja együtt dolgozhat. A csillagok nevét magyar csillagelnevezésekből válogatták, egy kicsit hozzájárulva ahhoz, hogy ne merüljön feledésbe ez a gazdag népi kincs.
Azok közül, akik az alábbi kérdésre helyesen válaszolnak, kisorsolunk egy értékes könyvcsomagot a Cser Kiadó jóvoltából. A megfejtéseket a web@ujbuda.hu e-mail címre várjuk legkésőbb december 19-ig. A tárgyban tüntessék fel: Cser Kiadó - megfejtés.
Kérdés: Hol található és meddig tart a Cser Kiadó Karácsonyi vására?
Kelemen Angelika - Újbuda TV (2008. 12. 03.)