Bambi, kiváló dolgozó kitűntetés, lemezjátszó vagy Trabant. De ha azt mondom: építőtábor, padlássöprés, békekölcsön vagy úttörődobos, mindenkinek a régi idők jutnak eszébe - amelyet vagy hallásból vagy saját tapasztalatból ismernek. Albertfalva idén március 1-jén volt 190 éves.
Az Albertfalvi Helytörténeti Gyűjtemény és Iskolamúzeum egy retro kiállítással ünnepelte meg ezt a kerek évszámot. A 'retro' szó visszatekintés jelent, és Albertvalvának van is bőven mire visszaemlékezni.
Sokan nem is tudják, hogy a városrész komoly múlttal rendelkezik, és sok érdekességet fedezhetünk fel a múltjában. A kezdetekkor egy nagy főutcája volt Albertfalvának, amely nem más, mint a mai Fehérvári út.
A főleg iparosok lakta vidék kiválóan alkalmas volt a faipari munkák elvégzésére - hiszen volt sok mesterember, a fát pedig a Dunán szállították Albertfalvára - ráadásul a városrész egy reptérrel is bűszkélkedhetett.
Albertfalva városrésszé válása az 1819-es évhez és egy akkori gondnok, Györcs Illés nevéhez fűződik. Kilenc évvel később megalapították az első iskolát is, a mai Petőfi Sándor Általános Iskolát, amelynek Beleznai Andor 29 évig volt az igazgatója.
Az igazgató - aki egyébként az Albertfalvi Helytörténeti Gyűjtemény és Iskolamúzeum igazgatója, és a kiállítás főszervezője - boldogan meséli, hogy ő is beadott néhány régi tárgyat a gyűjteménybe - a kiállítás neki köszönheti többek között az iskola első rádióját, magnetofonját, televízióját is.
A tárgyakat nagyrészt az albertfalviak adták kölcsön a bemutatóra, de a Tinta Könyvkiadó igazgatója Kiss Gábor is hozott néhány emléket. Nem véletlen, hiszen a könyvkiadó adta ki a Retro szótárat, és a könyv megjelenésekor ők is összegyűjtöttek néhány régi jellegzetes tárgyat.
Kiss Gábor gyerekkorában gyufacímke-, és sörcímke-gyűjtemény boldog tulajdonosa is volt, - természetesen ő gyűjtötte őket nagy szorgalommal - ezekből is volt példány a gyűjteményben.
Kiss Gábor szerint az elmúlt 50-60 év során olyan óriási változásokon ment keresztül a világ, hogy a mai fiatalok számára ez már egy egészen más élet. Ahhoz azonban, hogy szüleiket és önmagukat megértsék és megismerjék - elengedhetetlen a múlt feltárása - 'Hiszen ezek vagyunk mi, ezek is mi vagyunk' - fogalmaz az igazgató.
Molnár Gyula polgármester a megnyitón elmondta, hogy ez a városrész valóban nagyon komoly múlttal rendelkezik, erősek a közösségi gyökerei, és fontos feladatot tölt be hiszen 'ez a város elővárosa'.
A polgármesternek személyes ifjúkori élményei is kötődnek Albertfalválhoz, ugyanis a kiállítás megtekintésekor a régi fotók között gyermekkorának focipájájára is rátalált. Molnár Gyula nagyon büszke erre a dinamikus és szép adottságokkal rendelkező városrészre, amely ahogy fogalmaz: 'Mára elveszítve ipari jellegét, inkább egy csodálatos és ideális lakó-, illetve pihenő övezet egy intelligens Duna parttal.'
(Az Újbuda TV képes beszámolóját hétfőn láthatják a tévében 18 órakor, és kedden itt az Interneten. - a szerk.)
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |