A Parlament határozata alapján február 25-e a kommunista diktatúrák áldozatainak emléknapja. 1947-ben ugyanis ezen a napon tartóztatták le Kovács Béla országgyűlési képviselőt, a kisgazdapárt főtitkárát. Ebből az alkalomból nemcsak a tanintézmények, hanem más szervezetek és tömörülések is megemlékeznek a diktatúráról.
Február 25-én a Fidesz Magyar polgári szövetség helyi szervezete, a KDNP helyi szervezete, és a Fidelitas helyi szervezete az Ifjúsági Keresztény Szövetséggel együtt a Petőfi híd budai hídfőjénél koszorúzást tartott. Majd este a Barankovics István alapítvány ugyanebből az alkalomból megemlékezést szervezett a Szent Imre Gimnázium dísztermében. Az esemény házigazdája Rétvári Bence országgyűlési képviselő volt.
Az eseményen beszédet mondott még Kovács Emőke történész, Balás-Piri László egykori 56-os elítélt, és Bíró László Püspök is, így a három előadó különböző nézőpontokból mutatta be a kommunizmust és annak következményeit.
Balás-Piri László felszólalásában elmondta, hogy egész világszerte 100 millió emberre becsülik a kutatók a meggyilkoltak számát, őrájuk emlékezünk ezen a napon. A 20. szd. borzalmas volt, 2 világháborúval és rövid, de annál gyilkosabb diktatúrákkal, mindenen túltett azonban a kommunizmus, az egész évszázadra rányomta a bélyegét. Az ifjabb nemzedék jó ha tud erről, hogy ez a pestis szerű ragály ne üsse föl megint a fejét - tette hozzá.
Nem feledhetjük el, hogy a kommunizmus mit hagyott itt. A történelem mindig velünk van, nem zárhatjuk le, az emlékezet megtartása nagyon fontos - hangsúlyozta Mészáros József a KDNP kerületi elnöke.
Sztálin úgy fogalmazott: egy ember halála tragédia, több ezeré pedig statisztika. A számok súlyosak - emelte ki Kovács Emőke történész, hiszen 600-700 embert vittek el táborokba, és több mint 260 ezer ember nem tért haza.
A történelem nem a mi lett volna ha, hanem a mi volt kérdésén alapszik. Fontos emlékezni a múltról, és ezt a tudást megőrizni és továbbadni a jövő generációjának, hiszen a múlt ismerete szükséges ahhoz, hogy a jelent irányítani a jövőt pedig befolyásolni tudjuk. - hangsúlyozta a történész.
Az egykori 56-os elítélt fontosnak tartja, hogy a múltat megismertessük a jövő generációjával, bár lehet, hogy unják a hosszú politikai elemzéseket, de a múltat nemzedékről nemzedékre kell átadni, hogy a fiatalság tudja honnan jött.
Türelem kell ehhez a munkához, mindenhova el kell menni, minden kérdésre válaszolni kell. Mindig van fiatal, aki odafigyel, akiben megragad valami, és ők továbbviszik a múlt üzenetét - ezzel zárta gondolatait Balás-Piri László.
Huszák Nina - ÚJBUDA TV (2008. 02. 29.)