Alábbiakban, az Őrmezőn elhangzó megnyitóbeszédet olvashatják:
'Tisztelettel köszöntöm a megjelenteket, érdeklődőket és fotóstársakat!
Áment Erzsébet vagyok, a 60+ Fotókör menedzser vezetője.
A fotókör művészeti vezetője Réber Anikó.
Fotókörünk 2009. decemberében alakult, a 60+ program hatására. Ma itt 11-en állítunk ki, 4 fotóstársunk a lenti kőtárban mutatja be képeit - ők a Ki Mit Tud Szenior Összfesztivál kreatív pályázatának nyertesei voltak fotó kategóriában.
A kiállított képek kedves felkérésre készültek: egyrészt Újbuda Önkormányzatának Őszköszöntő rendezvényére, másrészt az Őrmezei Közösségi ház vezetőjének, Preisinger Éva asszonynak hasonló kívánságára.
Örültünk ennek a feladatnak, amely az őszköszöntő keretében zajlik, 'Aktív élet 60 felett' jelszóval. A 'Idősnek lenni ajándék!' címmel foglalta össze ezt a témát.
Miért ajándék?
Mert nem haltunk meg a háborúban, mert átéltük az ország újjáépítésének nehéz éveit, tanultunk, dolgoztunk, felneveltük és útjára bocsájtottuk gyermekeinket - gyönyörködünk az unokákban. Megmaradtunk, megöregedtünk.
Van szépsége is az időskornak. Most több idő van magunkra, van idő kedvteléseinkre, lehetőség régi vágyaink teljesülésére - vagy egyszerűen csak nézni az eddig tudott, de észre nem vett dolgokat. Most rácsodálkozhatunk az élet apró szépségeire.
Jó, hogy ebben a kerületben élünk. A 60+ program által egy csomó lehetőséget kihasználhattunk. Számomra ezek egyike az újságírás-rádiózás volt, melynek kapcsán tudósítóként a Ki Mit Tud középdöntőjére jöttem - először - Őrmezőre.
Már az utcák névadása is érdekes volt (vőfély, kérő, menyecske) régi falusi lakodalmakat felidézve, a Cirmos utca kedves asszociációjára nem is utalok - mindenki tudja.
A közösségi házban teljesen elbűvölt a középdöntősök ének-tánc műsora, befejezésként a Cavinton Együttes csodálatos produkciója. Így jutottam el a gáláig. Ennek érzelmi hatása olyan volt, hogy szerettem volna a győztesekkel közelebbről is megismerkedni a jutalom-alkotótáborban.
Lehet, hogy fizikailag csakugyan idősek vagyunk, de a lelkünk, - legalábbis az enyém - megfiatalodott. Az érdekes előadások, a dal- és tánctanulás, a hegykői lakodalmas, a busómaszk-készítés, a ruhavarrás -mind élményszerű volt és lencsevégre kívánkozott.
S milyen jó, hogy ebbe bevonhattuk fotóstársainkat is! A Tabajdon alkotó Tarka Színpad tagjai, festők, szobrászkodók, fotósok tevékenysége mind-mind jó téma volt.
Ezeknek az alkotásoknak egy részét most örömmel mutatjuk be. Nem mindőnk képe hibátlan, de valamikor el kell kezdeni a fotózást! Egy biztos: szeretünk a lencsébe - akarom mondani - a digitális kijelzőbe nézni.
Ezzel a kollekcióval nem csak azt akartuk bemutatni, hogy az időskorúak tehetségesek, hanem képeinkkel örömet akartunk szerezni. Azt szeretnénk sugallni, hogy érdemes élni, alkotni - ha néha nehéz is -' de örökifjúnak' maradni lelkünkben.
Végül szeretném fotóstársaim és a magam nevében megköszönni a lehetőséget, hogy a tabajdi alkotóházban együtt élvezhettük házigazdáink vendégszeretetét, gondoskodását - együtt emlékezhettünk fiatalságunkra.
S bár a fotó a pillanat művészete, reméljük, hogy a képeken megmaradnak a jövőnek ezek az emlékezetes, alkotói pillanatok.
Az Őszköszöntő Fesztivál és a közelgő Magyar Fotográfia Napja alkalmából megnyitom az 'Idősnek lenni ajándék!' című fotókiállítást.
Az Őrmezei Közösségi Házban csak a fesztiválhoz kötődött a kiállítás, így lebontásra került.
A 60+Klub és Programközpontban azonban, hétköznap 8-14 óra között megtekinthetők a képek. (XI. Zsombolyai u. 6.)
![]() |
![]() |
![]() |