Kultúra

Budapest Főváros XI. Kerület Újbuda Önkormányzatának honlapja
  |  
A+   A-
  |     |  
január 28. kedd, Károly, Karola

emlékezés

Emlékezzünk!  

"Világosnál, Világosnál

Huszárok könnyeznek,

Sirva sirnak veszedelmén

A magyar nemzetnek."

(Gyulai Pál: Világosnál)

Búcsú Monspart Saroltától  

A Nemzet Sportolója volt, többszörös hazai, európai és világbajnok futó, tájfutó de mégsem erről az oldaláról ismertük sokan. Hanem leginkább arról az oldaláról amit az utóbbi évtizedekben tett a polgárok, főleg az idősebb korúak egészsége, a testedzés és a helyes táplálkozás népszerűsítésében és oktatásában.

Haris Ottóra emlékezünk  

Albertfalván, az Etele Helytörténeti Gyűjteményben megtekinthetők azok az autómodellek, amelyeket a nemrég elhunyt Haris Ottó, a hazai autó- és motorgyártás elismert kutatója, testvérével együtt készített. A fivérek a magyar közlekedés múltjának dokumentálására és valósághű bemutatására törekedtek. Az Újbudán hatvankét évig élt mérnök február 13-án, 83 éves korában hunyt el.

Klebelsberg Kunóra emlékeztek a Nemzeti Összetartozás Napján Újbudán  
 

Méltó helyszínen, Klebelsberg Kuno egykori vallás- és közoktatási miniszter szobránál emlékeztek meg a kerület vezetői Trianonról, a Nemzeti Összetartozás Napján. A politikus intézkedései is kellettek ahhoz, hogy Magyarország a nemzeti veszteségek után ismét talpra álljon.

Vasárnap a Magyar Hősökre emlékezünk  

A magyar hősök emlékünnepét minden május utolsó vasárnapján tartják azokra a magyar katonákra és civilekre emlékezve, akik az életüket áldozták a hazáért. Az ünnepen általában katonai tiszteletadással egybekötött koszorúzási megemlékezést tartanak a rákoskeresztúri Új köztemetőben a magyar katonahősök emlékművénél, valamint a Hősök terén, a hősök emlékkövénél.

Csopaki szőlőműves Újbudáról  

2017-ben nyerte el a Borászok Borásza díjat Jásdi István, aki fiatalkorát kerületünkben töltötte, testvére ma is itt él. A csopaki bortermelő élete kész regény – szerencsére meg is írta, ki is adták Mi maradunk! címmel. Az idén megjelent kötet nem az első írása a borásznak. Szerenád a szőlőben című munkájában szőlőbirtoka történetét írta meg, felkutatva elődei históriáját is. Az új könyv Jásdi István népes családjának története. Négy generáció sorsa és két évszázad bontakozik ki, köztük az újbudai esztendők is. A szerző itt élte meg 1956 reményét és borzalmait, egész életét meghatározták ezek az emlékek, amelyeket közösen idéztünk fel az Ibrahim utcában.

Jubileumi dömping a Petőfi suliban  

Ünnepélyes keretek között avattak emléktáblát a Petőfi Sándor Általános Iskolában. A márvány emlékmű az iskola fennállásának 190., az új épület átadásának 40. évfordulójára hívja fel a figyelmet.

Koszorúzás a műteremházban  

A Magyar Festészet Napja alkalmából avatták fel Kosztolányi-Kann Gyula, Kelenhegyi Műteremház terveit készítő építész-festőművész emléktábláját, majd a 100 éve elhunyt Madarász Viktor emléktábláján is elhelyezték a megemlékezés virágait a résztvevők.

Kerékpártúra a békért  

Simicskó István honvédelmi miniszter szerint a béke minden ember és nemzet számára pótolhatatlan érték.

A hatalom áldozatai megérdemlik az emlékezést  

Hetven éve, 1947. február 25-én tartóztatták le Kovács Bélát, az FKGP főtitkárát, akit a kommunistákkal szembeni kiállása miatt a szovjet hatóságok nyolc év börtönbüntetésre ítéltek. Az Országgyűlés 2000. június 16-án hatályba lépett határozatával minden év február 25-ét a Kommunizmus Áldozatainak Emléknapjává nyilvánította. Simicskó Istvánnal, Újbuda országgyűlési képviselőjével az emléknap jelentőségéről beszélgettünk.

Lakás- és temetőtüzek november első napjaiban  

Sokan nemcsak a temetőkben, hanem otthon is gyertyagyújtással emlékeznek szeretteikre Mindenszentekkor és Halottak Napján, ráadásul egyre népszerűbb a halloweeni töklámpás is. Emiatt a Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság felhívja a figyelmet, hogyan kerülhetők el a temető- és lakástüzek.

'56-os megemlékezések Újbudán  

Fotókiállítással, emléktáblaavatással, valamint koszorúzással folytatódott az 1956-os szabadságharc és forradalom hatvanadik évfordulójára rendezett kerületi ünnepségsorozat. Vasárnap felavatták a Móricz Zsigmond körtéri új '56-os emlékművet is.

Megkezdődött az ’56-os ünnepségsorozat  

Az Újbudai Ádám Jenő Általános Iskola diákjainak előadásával vette kezdetét az 1956-os szabadságharc és forradalom 60-ik évfordulójának ünnepségsorozata. Az eseményen Hoffmann Tamás polgármester hangsúlyozta, „bár a forradalmat 1956. november 4-én leverték a szovjetek, a szabadság mégis győzött 1989-ben”.

A forradalmi emlékezés a Hadikban  

A hat éve sikeres kulturális rendezvénysorozat, a Hadik Irodalmi Szalon is megemlékezett az 1956-os forradalom és szabadságharc 60. évfordulójáról. A radió_56-hoz kapcsolódóan tartottak beszélgetést, néztek felkelőkkel készített videókat és zenéltek a megújult Hadikban.

1956 - Dalszerző-est az A38-on  

Több mint háromórás, ingyenes dalszerző-esttel emlékezik meg október 23-án az 1956-os forradalom hatvanadik évfordulójáról az újbudai A38 állóhajó.

Oldalak